Visoko u sastavu Osmanskog carstva - XV i XVI stoljeće

Autor(i)

  • Hatidža Čar-Drnda Sarajevo

Sažetak

Kao grad u srednjovjekovnoj Bosni, Visoko se u izvorima javlja od 1355. godine, da bi uskoro egzistirao kao glavni trg za razmjenu plemenitih metala u njegovoj blizini. Sa svojom okolinom imalo je i značaj upravnog centra. Visoko je bilo stalna ili povremena rezidencija bosanskih vladara.

U sastavu Osmanskog Carstva Visoko se nalazilo prije definitivnog pada srednjovjekovne bosanske države. Do 1462. godine već je bila formirana upravno-teritorijalna oblast - visočka nabija čije je središte bilo Visoko. Historijsku ulogu u formiranju ovog naselja kao grada islamsko-orijentalnog tipa imao je bosanski namjesnik Ajas-paša. Kao svoju zadužbinu dao je podići u Visokom kompleks građevinskih objekata koji su činili jezgro novoga grada. Dao je podići u Visokom u 15. stoljeću trgovačke radnje, javno kupatilo, most i zaviju. Ova zavija bila je prvi muslimanski kultni objekat u Visokom. Nosioci aktivnosti u njoj bili su derviši. Svojim asketskim načinom življenja i pomalo poetskom manifestacijom svoje religioznosti ortodoksnog islama bili su djelotvorniji od drugih vjerskih lica. Ova zavija imala je veliku zaslugu za nagli porast muslimanskog stanovništva u Visokom i njegovoj okolini. U novim historijskim okolnostima Visoko se razvijalo u skladu sa paradigmom razvoja islamsko-orijentalnog grada. Do treće decenije 16. stoljeća Visoko je izraslo u naselje sa ll mahala. U poslovnom prostoru, koji je funkcionalno odvojen od stambenog, isticali su se različiti poslovni objekti, građeni po pravilima islamske arhitekture: sakralni objekti, hamam, javna kuhinja i drugi potrebni prostori u kojima je radno stanovništvo nalazilo predah. Pored tih objekata, bile su sagrađene 2 džamije i 2 mesdžida, zatim osnovna škola u kojoj su muslimanska djeca dobijala osnove vjerskog obrazovanja, pismenosti i lijepog vaspitanja. Svi ovi objekti podizani su naporom pojedinaca u vidu vakufskih zadužbina. Ti materijalno situirani ljudi prihvatali su odgovornost unapređenja društvene zajednice, podsticani islamskom ideologijom. Osnivanjem svojih zadužbina obezbjeđivali su i sredstva za njihovo trajno izdržavanje.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

14.06.2017

Citiranje

Čar-Drnda, H. (2017). Visoko u sastavu Osmanskog carstva - XV i XVI stoljeće. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 40(40), 193–217. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/387

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni naučni radovi