An'ām Abdullaha ibn Saliha iz Gornjeg Vakufa: sinergija slike i teksta u pobožnoj praksi

Autor(i)

DOI:

https://doi.org/10.48116/issn.2303-8586.2022.72.234

Ključne riječi:

rukopisi, Bosna, 18. stoljeće, simbolika teksta, slika, figurativna grafika

Sažetak

An'ām je naziv za rukopisne kodekse u kojima su sadržane izabrane sure iz Kurʼana, dove, salavati, slike, grafike i pečati koji simboličkim putem povezuju svoga vlasnika ili čitatelja sa Uzvišenim Bogom i poslanikom Muhammedom, a. s., svetim mjestima i važnim ličnostima islamske duhovne povijesti. Dugo se smatralo da su ovi kodeksi bili namijenjeni za privatnu i društveno ograničenu devocijsku upotrebu. Međutim, praksa njihovog uvakufljavanja u javnim institucijama, posebno džamijama i tekijama, kao i postojanje velikog broja rukopisnih primjeraka, govori da su an'āmi bili itekako prisutni i koristili se u širim društvenim krugovima.

U ovome radu bit će predstavljen Anʻām Abdullaha ibn Saliha iz Gornjeg Vakufa, koji se čuva u rukopisnoj zbirci Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu (OIS, R 86). Kompilacijom odabranih religijskih tekstova i kombiniranjem teksta sa ilustracijama Abdullah ibn Salih sačinio je djelo koje nudi uvid u pobožne prakse u Bosni krajem 18. stoljeća te dokumentirano pokazuje način na koji su molitveni tekstovi čitani, upotrebljavani i integrirani u svakodnevni život. Fenomenološkim pristupom u analizi Anʻāma Abdullaha ibn Saliha ukazat ćemo na značaj i ulogu teksta, reprezentativne slike i grafika u svetom kontekstu, te se baviti njihovom ritualnom upotrebom i otkrivanjem skrivenih značenja njihove empirijske manifestacije.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

12.11.2023

Citiranje

Babović, D. . (2023). An’ām Abdullaha ibn Saliha iz Gornjeg Vakufa: sinergija slike i teksta u pobožnoj praksi. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 72(72), 234–260. https://doi.org/10.48116/issn.2303-8586.2022.72.234

Broj časopisa

Rubrika

Kulturna baština