Kretanje cijena u Turskoj u drugoj polovici XVI stoljeća

Autor(i)

  • Omer Barkan

Sažetak

Ova historijsko-ekonomska studija obrađuje jedan prilično zanemaren problem u nauci: razvoj proizvodnih dobara, kretanje cijena i pitanje inflacije u Osmanskoj carevini u XVI stoljeću. Rad je baziran na neobjavljenim izvorima i provjerenoj literaturi, a glavni izvori su sljedeći defteri: Ostavinski defteri koji pripadaju jedrenskom vojnom ostavinskom sudu, Ostavinski defteri bursanskog kadije i Muihasebe (obračunski) defteri koji se odnose na izgradnju Sulejmanije džamije i imareta. Autor je iz ove problematike napisao još nekoliko radova čiji su rezultati sumirani u ovoj studiji.

Rad je popraćen tabelama u kojima je vrlo evidentno izloženo kretanje cijena, u prvom redu prehrambenih artikala, ali u popratnom tekstu izloženo je i kretanje cijena usluga i to kako u drahmama tako i u srebru, što je vrlo važno i za ocjenu vrijednosti novca u to vrijeme. Tako iz priloženih grafikona se može zaključiti da je u vremenu od 1600-1610. godine bila veoma izražena inflacija jer su cijene u akčama naglo rasle dok je porast cijena izražen u gramima srebra bio za čitavo vrijeme od 1490. do 1655. godine gotovo zanemarljiv.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

23.06.2017

Citiranje

Barkan, O. (2017). Kretanje cijena u Turskoj u drugoj polovici XVI stoljeća. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 22(22-23), 133–148. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/657

Broj časopisa

Rubrika

Članci