Sokolarstvo u Vidinskom sandžaku u XV i XVI vijeku

Autor(i)

  • Bistra Cvetkova Sofia

Sažetak

Rad baca novo svjetlo na položaj i razvoj institucije sokolara (doganci) u Vidinskom sandžaku na bazi podataka uzetih iz turskih arhiva u Sofiji i Istanbulu i naročito onih koji potiču iz tahrir deftera.

U jednom kratkom izlaganju autor objašnjava osobitosti ove institucije uopšte, poslije čega analizira podatke iz popisa sokolara iz XV i XVI vijeka. Rad daje ocjenu velike v:rijednosti podataka uzetih iz njihovih popisa. Oni osvjetljavaju novom svjetlošću strukturu i teritorijalnu rasprostranjenost ove interesantne institucije koju je autor detaljno proučio u jednom drugom djelu koje se nalazi u štampi. Sto je naročito važno, to je da se date analize odnose naročito na kategoriju sokolara ,i dresera jastrebova, vlasnika baštine, jer do sada pozna~ta dokumentacija objašnjava samo položaj sokolara i dresera jastrebova, vlasnika timara. Ova studija izbacuje nasljedni karakter obaveza ove kategorije stanovništva. Očito je također da u Vidinskom sandžaku sokolari, vlasnici baština, nisu bili muslimani. Islamizacija nije obuhvatila ovaj dio stanovništva.

Autor također ukazuje na razlike koje postoje u položaju aktivnih sokolara i rezervnih. Autor konstatuje da je, prema podacima iz šezdesetih godina XVI vijeka, broj sokolara u Vidinskom sandžaku bio ve6i u odnosu na druge sandžake Rumelije.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

21.06.2017

Citiranje

Cvetkova, B. (2017). Sokolarstvo u Vidinskom sandžaku u XV i XVI vijeku. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 28(28-29), 283–300. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/587

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni naučni radovi