Ibrahim Munib Akhisari i njegov „Pravni zbornik“

Autor(i)

  • Salih Trako Sarajevo

Sažetak

U ovom radu govori se o učenom Bosancu iz 18. stoljeća Ibrahimu Munibu Akhisariju (Pruščaku) ,i njegovu rukopisnom djelu Magmu'a fiqhiyya (Pravni zbornik). I o autoru i o djelu do sada se znalo samo po imenu, na osnovu onoga što je o njemu i njegovu djelu kazao Gustav Flügel u svom katalogu rukopisa, a na osnovu toga i Hazim Šabanović u svome djelu Književnost Muslimana Bosne i Hercegovine na orijentalnim jezicima.

U zbirci manuskripata 0rijentalnog instituta u Sarajevu pronađen je autograf Pruščakova Pravnog zbornika. Sada smo u prilici da na osnovu onoga što je autor sam o sebi rekao, utvrdimo punu genealogiju druge biografske podatke Ibrahima Muniba Akhisarija, učenog imama, hatiba i „dersi-i ama“ Sulejmanijje džamije u rodnim mu Oborcima (kasabi na putu između Travnika i Donjeg Vakufa u Bosni), koji je kasnije postao kadija Akhisara (gdje je stalno boravio), te najzad i muftija Akhisara sa Livnom (Ihlewne). Iz podataka koje nam pruža ovo njegovo djelo, kao i na osnovu drugih podataka o njemu, bilo je moguće zaključiti da je živio u 18. stoljeću. Ne zna se za sada ni kada je rođen, ni kada je umro. Nema ni podataka o njegovom školovanju, niti kada je stupio u službu. Sigurno se zna da je 1744. g. bio na dužnosti imama i hatiba Sulejmanijje džamije u kasabi Obordžan (Oborci); da je 1755. g. postao naib (vršilac dužnosti) kadije Velijuddina u Akhisaru kada je počeo da sastavlja ovaj Pravni zbornik; da je 1761. g. dobio ovlaštenje (izun-namu) da može vršiti dužnost muftije Livna (Ihlewne) poslije smrti dotašanjeg livanjskog muftije Abdullaha; da je 1763. izdao prvu fetvu u svojstvu muftije Akhisara, što znači da je neposredno prije toga dobio naimenovanje. Uporedo sa ovim dužnostima on je vršio dužnost „ders-i am“, to jest bio je ovlašten da drži javna predavanja u Sulejmanijji u Oborcima. Svoj „Pravni zbornik“ je ·z~vršio 1765. dok je boravio u medresi Top-atan Mustafa beg (u Ltvnu). Na osnovu dva dokumenta iz „šikayet deftera“ doznaje se da je i 1779. i 1780. bio na dužnosti imama i hatiba Sulejmanijje džamije u Oborcima.

Ovaj „Pravni zbornik“ je njegov autograf, koji sadrži njegove vlastite decizije izložene u 178 tema. Uz to djelo sadrži citate i izvode iz mnogih pravnih djela, što govori o njegovoj učenosti i širokoj obaviještenostl.

U vezi sa konstatacijom da je ovo autograf muftije Ibrahima Muniba, napominjemo i ovo: vrlo često su sekretari muftija vršili redigovanje i sistematiziranje decizija koje je muftija svoje djelo unosio onim redom kako su mu praksi dolazile. Ovaj manuskript p11etstavlja muftijin autograf, koji nije, koliko se za sada zna, do,živio novu redakciju. Stoga je ovaj primjerak posebno vrijedan i zanimljiv za historijat nastanka djela ove vrste.

Pored pravne materije Ibrahim Munib je ovaj „Zbornik“ unosio i mnoge tekstove književne i kulturno-historijske sadržine. Budući da su ti materijali značajni za kulturnu prošlost Bosne, a ima ih priličan broj pa ih treba obraditi posebnom radu, ovdje se (uz prikaz Pravnog zbornika) samo registruje izvjestan broj najzanimljivijih. Kroz ove književne materijale Ibrahim Munib nam se predstavio i kao pjesnik i vrstan prozni stilista. Uz to zabilježio nam je književne tvorevine i drugih pjesnika Bosne koje do sada nismo uopće znali ni po imenu.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

21.06.2017

Citiranje

Trako, S. (2017). Ibrahim Munib Akhisari i njegov „Pravni zbornik“. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 28(28-29), 215–245. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/583

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni naučni radovi