Zbirke orijentalnih rukopisa u Sarajevu
Sažetak
Sarajevo kao centar orijentalnih istraživanja u Jugoslaviji veoma je bogato rukopisima pisanim na orijentalnim jezicima. U nekoliko institucija u Sarajevu nalaze se vrijedne zbirke rukopisa na arapskom, turskom i perzijskom jeziku.
Kada se govori o rukopisnim zbirkama, svakako treba prvo istaći zbirku rukopisa u Gazi Husrev-begovoj biblioteci koja broji oko 7.500 rukopisnih kodeksa sa oko 10.000 djela iz raznih oblasti nauke i književnosti na arapskom, turskom i perzijskom jeziku.
Veliku i vrijednu zbirku rukopisa posjeduje i Orijentalni institut. Ona broji oko 5.000 kodeksa u kojima je sadržano oko 7.000 djela. Istorijski arhiv je svoju postojeću zbirku od oko 1.300 rukopisa obogatio sa 240 rukopisa otkupljenih iz biblioteke Mehmeda Okića, a u fondu Hadži Sinan ove tekije ima još 222 rukopisa.
U Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci u 478 kodeksa čuva se 581 rukopisno djelo.
Zbirku od 60 rukopisnih djela iz oblasti medicine posjeduje Zavod za javno zdravstvo BiH.
Muzej grada Sarajeva u svojoj biblioteci čuva 20 rukopisnih djela, a Arhiv BiH šest rukopisa.
Dakle, u Sarajevu se po raznim ustanovama čuva oko 20 hiljada rukopisa na orijentalnim jezicima. Sigurno je da će se daljim angažovanjem na skupljanju rukopisa ovaj broj još povećati i još dosta rukopisa sačuvati od propadanja. To je jedan od važnih zadataka koji stoje pred orijentalistima grada Sarajeva.