O ulozi derviša u formiranju gradskih naselja u Bosni u XV stoljeću

Autor(i)

  • Adem Handžić Sarajevo

Sažetak

U ovom prilogu objašnjava se pionirska uloga derviša u formiranju naselja i širenju islama u Bosni. Na osnovu najranijih osmanskih popisa razjašnjeno je podizanje derviških hospicija (zaviye) na nekoliko punktova u Bosni u vrijeme kada se tek pojavljuju prvi slučajevi islamizacije. Kako je islamski misticizam (tasawuf), kojim se bavili derviši, predstavljao viši stupanj primjene islama jasno je da tasawuf u najranijem periodu derviši nisu imali kome propovijedati, nego su njihove zavije, kao i u istočnoj Rumeliji, u prvom redu predstavljale svratišta ikonačišta.

Ovdje je analiziran nastanak sedam takvih zavija u Bosni, i to: u Sarajevu (Isa-begova zavija 1462); u Visokom (Ajas-pašina zavija, oko 1477) i u Rogatici (zavija derviša Muslihuddina, prije 1489). Zatim je razjašnjen nastanak tzv. hamzevijske zavije kod Srebrenice (oko 1519), Bahši-begove zavije u Zvorniku (prije 1530) i jedne zavije. kod Prusca (oko sredine XVI st.). Na kraju, ukazano je na nastanak naselja Skender Vakufa (druga polovina XVII st.), gdje je također bila vidljiva derviška uloga.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

19.06.2017

Citiranje

Handžić, A. (2017). O ulozi derviša u formiranju gradskih naselja u Bosni u XV stoljeću. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 31(31), 169–178. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/525

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni naučni radovi