Arapske plurilitere i njihovi derivati
Sažetak
U uvodnoj riječi dat je kratak osvrt na korijene u arapskom jeziku i istaknuti osnovni zadaci rada.
Razmatrajući dalje korijene od 4 radikala (korijenska suglasnika) tzv. kvadrilitere, iznesen je pregled osnovnih i izvedenih verbalnih i nominalnih formi ti četiri postojeće vrste kod ovih korijena.
U slijedećem poglavlju opširno su razmotreni načini nastajanja kvadrilitera i to kod njihovih glagolskih derivata. Na primjerima je pokazano da oni mogu nastati: 1) ponavljanjem bilitera (korijena od dva radikala); 2) afiksacijom trilitera (korijena od tri radikala); 3) ponavljanjem 3. radikala trletera; 4) denominativnom tvorbom; 5) izdvajanjem radikala iz. složenijih izraza; 6) premetanjem radikala kvadrilitera ili 7) njihovom međusobnomzamjenom.
Ti načini tvorbe razmotreni su potom kod imenskih oblika (imenica i pridjeva) najprije kod kvadrilitera, a onda kod kvinkvilitera (korijena od 5 radikala) koji nemaju glagolskih oblika. U kOraćem poglavlju govoreno je o nekim važnim pitanjima u vezi sa semantikom riječi izvedenih iz plurilitera te značaju proučavanjapojava u toj oblasti II vezi s nastajanjem ili gubljenjem pojedinih formi te promjenom značenja tih riječi pod uticajem raznih unutrašnjih i vanjskih faktora, jezičke i vanjezičke prirode.
U završnom dijelu ukazano jena međusobno djelovanje derivata svih korijena s ostalim riječima u arapskom jeziku te na razloge arhaizacije ovih složenijih oblika i njihovog potiskivanja od strane formi bolje prilagođenih potrebama žive riječi.
Konačno je upozoreno na nužnost svestranijeg ispitivanja ovog dijela arapske leksike s obzirom na ulogu koju je on.a igrala u prošlosti, ali je od značaja i za savremeni jezik, kako u teoretskom smislu tako u izvjesnoj mjeri i na praktičnom planu, naročito, pak, u oblasti leksikografije, ali svakako i u ostalim područjima savremene arabistike.