Najstarija vakufnama u Jugoslaviji

Autor(i)

  • Hasan Kaleši Priština

Sažetak

Do prije nekoliko godina postojala je u Bitolju (Manastir) jedna džamija koja se zvala "Eski cami" (Stara džamija). Ona je bila najstarija džamija u našim krajevima i jedna od najstarijih na Balkanu. Osnivač joj je bio Sungur beg, nazvan čauš beg, jedan od komandanata sultana Murata II. Čini se da čauš potiče iz bitoljskog kraja i daje u Istanbul odveden putem devširme. Prilikom povratka sa jednog pohoda u Albaniju protiv Skenderbega, zadržao se u Bitolju i tu se nastanio. Tu je izgradio spomenutu džamiju, medresu i zaviju, čiji se ostaci još mogu vidjeti u Bitolju. Čauš beg je takođe izgradio i jedan mesdžid u Jedrenu i još jedan u Vidinu. Za održavanje ovih institucija osnovao je zakladu, koja je obuhvatala 25 dućana, dalje jedan han, dva komada zemlje, 7 vodenica, 1 vinograd, sve ovo u Bitolju, zatim još 11 dućana i 17 soba u Jedrenu i 20 dućana i 1 vodenicu u Vidinu.

Čauš beg je legalizirao svoju vakfiju u Bitolju između 9. i 19. aprila 1435. godine. Ova vakufnama, sastavljena na arapskom jeziku, predstavlja, u stvari, najstariji arapski ili turski dokumenat koji je dosad otkriven u Jugoslaviji. Original dokumenta nije pronađen, ali postoji prepis u sidžilu šeriatskog suda u Manastiru, br. 99, koji se nalazi u Državnom arhivu u Skoplju. Autor ovim radom daje kritički tekst vakfije, prevod je praćen istorijskim komentarom, a sadtži objašnjenja i faksimile iz pamenutog sidžila. Kada se ova vakfija uporedi sa drugim makedonskim vakfijama, vidi se da je ona vršila uticaj na formu vakfija kasnijeg perioda.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

16.06.2017

Citiranje

Kaleši, H. (2017). Najstarija vakufnama u Jugoslaviji. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 36(36), 231–253. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/467

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni naučni radovi