Književna baština bosanskih Muslimana u svjetlu evropske orijentalistike
Sažetak
Autor u ovom radu daje osvrt na radove o književnoj baštini bosanskih Muslimana na orijentalnim jezicima koje su napisali evropski orijentalisti. Njegov cilj nije bilo bibliografsko inventarisanje podataka o svim relevantntnim radovima, nego prikaz metodološkog razvoja tih istraživanja U Evropi, kao i označavanje razlika koje se u evropskom pogledu na ovu baštinu uočavaju.
Dat je pregled početaka istraživanja, osvrt na najvažnije filološke poslove (katalozi i kritička izdanja), monografije i članke koji tretiraju i naše pitanje. U orijentalističkoj literaturi prvi prikazi ovog književnog stvaranja nalaze se u velikim historijskim pregledima turske poezije i arapske književnosti Hammera, Gibba i Brockelmanna. Među monografijama objavljenim u Evropi izdvajaju se dvije; Rypkina o Sabitu Užičaninu iz 1924. godine, odnosno knjiga Jasne Šamić o Hasan Kaimi-babi iz 1986. godine.
Sve do pojave radova Alexandrea Popovica u evropskoj orijentalistici se na ovo književno stvaranje gledalo kao na sastavni dio osmanske književnosti. Popovic je otvorio niz pitanja metodološke prirode u izučavanju te književnosti. Pored toga, on već duži niz godina provodi sveobuhvatna prosopografska i književnohistorijska istraživanja književnosti na orijentalnim jezicima u jugoistočnoj Evropi te na Balkanu.