Iz sarajevske svakodnevice početkom XIX stoljeća
Bračni ugovori 1800-1810. godine
Ključne riječi:
kulturna historija, Sarajevo, bračni ugovori, XIX stoljećeSažetak
Brojna su rukopisna djela iz kojih se može proučavati sarajevska svakodnevnica sa početka XIX stoljeća. Među njih ubrajamo djelo Târîk-i Enverî / Enverijeva historija ( تاريخ انورى ) Muhameda Enverija Kadića, poznatije kao Hronika. Ono spada među prvorazredne izvore za proučavanje kulturne povijesti Bosne, a osobito Sarajeva, u periodu od 1800. do 1878. godine.
U radu su donesene pojedinačne bilješke o sklapanju brakova u Sarajevskom šerijatskom sudu u periodu od 1800. do 1810. godine koje je zabilježio Muhamed Enveri Kadić u Hronici. Ukupno ih ima 67 (58 kod muslimana i 9 kod nemuslimana). Kadić je iz 11 sarajevskih sidžila koji su pohranjeni u Gazi Husrev-begovoj biblioteci (od br. 39 do 50) preuzeo znatan broj navedenih bilješki, većinom o vjenčanjima uglednijih ljudi u navedenom periodu. Među brojnim podacima nalazi se i jedan broj bilješki o sklapanju brakova kod nemuslimana, odnosno brakova među katolicima i pravoslavcima sklopljenih pred kadijom. Vjenčanje se moglo obaviti i pred kadijinim zamjenikom (naibom) ili, uz kadijinu dozvolu, pred imamom čijem džematu pripada mladoženja, uz obaveznu registraciju na sudu. Iz primjera navedenih u našem radu vidi se da je iznos mehr-i muedžela bio različit, u skladu sa društvenim statusom mladoženje, dok je kod katolika i pravoslavaca bio manji nego kod muslimana. S obzirom na to da u islamu vjenčanje ne predstavlja religijski čin već sklapanje graanskog privatno-pravnog ugovora, ne treba da čudi što su se i neki kršćani odlučivali za vjenčanje kod kadije. Razlozi za ovakvu odluku bili su različite prirode.
Na osnovu podataka iz Kadićeve Hronike može se vidjeti da je u periodu od 1800. do 1810. godine u Sarajevskom šerijatskom sudu sklopljeno 2.579 bračnih ugovora, od toga 2.412 kod muslimana i 167 kod nemuslimana.