Značaj izučavanja baštine na perzijskom jeziku u Orijentalnom institutu

Autor(i)

  • Sabaheta Gačanin Sarajevo

Ključne riječi:

istraživanja, baština, perzijski jezik, kulturna historija, Bosna i Hercegovina

Sažetak

Istraživači Orijentalnog instituta su svjesni da je kultura temelj individualnog i nacionalnog identiteta, stoga kroz svoja istraživanja čuvamo višestoljetno kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine kako bi bili ravnopravni sudionici među kulturama svjetskog društva.

Da su i bošnjački autori na perzijskom jeziku ostavili vrijedne primjere svoga stvaralaštva pokazuju nam između ostalog Bulbulistan Fevzije Mostarca iz 18. st., kaside i gazeli Hasana Zijaije (16. st.), Zekerija Sukkerije (17. st.), Ahmeda Taliba (17. st.), Mehmeda Rešida (17. st.) i Ahmeda Hatema (18 st.) i mnogi drugi bošnjački pjesnici, koje smo mogli upoznati zahvaljujući istraživanjima njihove poezije u Orijentalnom institutu. Pojedinačni radovi filološke naravi, lingvostilističke ili književnoteorijske analize stihova bošnjačkih autora na perzijskom jeziku našli su svoje mjesto na stranicama najprije Priloga za orijentalnu filologiju, ali i drugih časopisa naučnog ili popularnog profila.

Stoga perspektive bosanskohercegovačke orijentalistike, koja se vezuje za iranistiku, leže, svakako, u edukaciji iranista naučnog profila, koji će istraživati i naučno interpretirati kulturnu baštinu Bošnjaka na perzijskom jeziku i time joj dati zasluženo mjesto u sveukupnoj nauci i kulturi naroda Bosne i Hercegovine.

Preuzimanja

Download data is not yet available.

##submission.downloads##

Objavljeno

07.06.2017

Citiranje

Gačanin, S. (2017). Značaj izučavanja baštine na perzijskom jeziku u Orijentalnom institutu. Prilozi Za Orijentalnu Filologiju, 60(60), 29–35. Retrieved from https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/article/view/100

Broj časopisa

Rubrika

Uvodna riječ