Uređivačke politike

1. Fokus i opseg

Prilozi za orijentalnu filologiju je časopis Univerziteta u Sarajevu - Orijentalnog instituta koji izlazi jedanput godišnje. U časopisu se objavljuju radovi iz oblasti osmanistike, orijentalne filologije, orijentlano-islamske književnosti i umjetnosti.

Autori čiji radovi budu prihvaćeni za objavljivanje, potpisat će izjavu o originalnosti rada, kao i saglasnost da se njihov rad, ukoliko Redakcija odluči tako, publicira se i online na web-stranici časopisa.

Časopis zadržava autorska i izdavčka prava.

2. Mišljenja i stavovi

Mišljenja i stavovi objavljeni u radovima časopisa "Prilozi za orijentalnu filologiju" su isključivo lični stavovi autora tekstova i ne odražavaju nužno stavove redakcije časopisa.

3. Postupak stručne recenzije
Postupak stručne recenzije

Časopis “Prilozi za orijentalnu filologiju” koristi dvostruko slijepu recenziju, što znači da su identiteti recenzenata i autora skriveni tokom cijelog postupka recenzije.

Shodno tome i autori moraju osigurati da njihovi rukopisi budu pripremljeni na način koji ne odaje njihov identitet.

Informacije za pomoć u pripremi naslovne stranice

Trebali bi uključivati naslov, imena i prezimena autora te potpunu adresu autora za komunikaciju, uključujući broj telefona i e-adresu.

  • Naslovnu stranicu koja sadrži pojedinosti o autorima i rukopis bez podataka o autoru pošaljite kao dva zasebna dokumenta.
Informacije za pomoć u pripremi rukopisa bez podataka o autoru

Uz očitu potrebu sklanjanja imena i afilijacija ispod naslova u rukopisu, postoje i drugi koraci koje treba poduzeti kako bi se osiguralo da je rukopis ispravno pripremljen za dvostruko slijepu stručnu provjeru. Da bi se pomoglo u ovom procesu, sljedeće ključne stavke koje je potrebno poštivati su:

  • Upotrijebite treće lice za upućivanje na rad koji su autori prethodno poduzeli, npr. zamijenite sve fraze poput "kao što smo prije pokazali" s "... već je prikazano prije [Anonimus, 2007]".
  • Pazite da brojke ne sadrže nikakve identifikatore povezane s afilijacijom
  • Ne uklanjajte osnovne autoreferencije ili druge reference, već ograničavajte samo reference na radove koji su relevantni za one koji recenziraju prijavljeni rad.
  • Citirajte članke koje je autor objavio u tekstu na sljedeći način: '[Anonimus, 2007]'.
  • Za skrivanje na popisu referenci:  ‘[Anonimus 2007] Detalji su izostavljeni za dvostruko slijepu recenziju.'
  • Uklonite reference na izvore finansiranja
  • Ne uključujte riječi zahvale
  • Uklonite sve identifikacijske podatke, uključujući imena autora, iz imena datoteka i osigurajte da su svojstva dokumenta također anonimna.

Ako urednik dobije proturječne preporuke recenzenata, zatražit će se treće mišljenje. Sve recenzije rade kolege recenzenti.

4. Politika otvorenog pristupa

Časopis  “Prilozi za orijentalnu filologiju” pruža besplatan pristup svom sadržaju u svrhu besplatnog javnog pristupa, a ovo je djelo licencirano pod Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna (CC BY-NC 4.0)

5. Naknade za obradu i objavljivanje
Naknade za predaju članaka

Ne naplaćuje se.

Naknade za obradu članaka

Ne naplaćuje se.

DOI za online članke

Ne naplaćuje se autorima.

Naknade za objavljivanje/štampanje

Ne naplaćuje se autorima.

6. Politika plagijarizma

Plagijarizam podrazumijeva namjerno kopiranje drugih radove ili svaku situaciju u kojoj autor kopira sadržaj bez pozivanja na odgovarajuće reference.

 PLAGIJARIZAM PRIJE OBJAVLJIVANJA:

Orijentalni institut UNSA, odnosno, uredništvo časopisa POF presudit će svakome slučaju plagijarizma na njegovim granicama. Ako član uredništva, recenzent, urednik itd. otkrije plagijarizam u bilo kojoj fazi postupka - prije ili nakon prihvatanja, tokom uređivanja ili u fazi provjere stranice. Upozorit ćemo iste na autore i zatražit ćemo od njih da preprave sadržaj ili da citiraju reference s mjesta sa kojeg je sadržaj preuzet. Ako je više od 25% rada plagirano - članak se može odbiti i o tome se obavijesti autor.

KAKO SE ODNOSI PREMA PLAGIJARIZMU?

Rukopisi u kojima je otkriven plagijarizam se pristupa na temelju opsega plagijarizma.

<5% Plagijarizma: Rukopis će dobiti ID, te će se rukopis poslati autoru na reviziju sadržaja.

5-30% Plagijarizma: Rukopis neće dobiti ID i rukopis će se poslati autoru na reviziju sadržaja.

>30% Plagijarizma:  Rukopis će biti odbijen bez recenzije. Autorima se savjetuje da revidiraju rukopis i da ga ponovo pošalju.

ZAŠTO SE ODBIJAJU RUKOPISI S >30% PLAGIJARIZMA:

Ako se plagijat otkrije u više od 30%, utvrđuje se da je malo vjerojatno da će autori revidirati rukopis i predati revidiranu verziju. Međutim, autori mogu izvršiti potrebne revizije i predati rukopis kao novi podnesak.

ŠTA MOŽETE UČINITI AKO VIDITE PLAGIJARIZAM U ČASOPISU?

Ako naiđete na slučaj plagijarizma, obavijestite redakciju, navodeći naslov rukopisa, ime autora, godište, broj, godinu izdanja i sve druge podatke koje imate. Redakcija će rješavati slučajeve u skladu s politikom.

ŠTA AKO SE PLAGIJARIZAM OTKRIJE NAKON OBJAVLJIVANJA?

Ako se nakon objavljivanja otkrije plagijarizam, Časopis POF će provesti istragu. Ako se plagijarizam  utvrdi, redakcija časopisa će kontaktirat institut autora i agencije za finansiranje. Plagirani rad će biti označen na svakoj stranici PDF-a. Ovisno o opsegu plagijarizma, papir se može i formalno povući. 

ORIGINALNOST

Predajom rukopisa autora časopisu, podrazumijeva se da je riječ o originalnom rukopisu i da je neobjavljeno djelo te da se drugdje ne razmatra. Časopis ne tolerira plagijarizam, uključujući dvostruko objavljivanje vlastitog djela, u cijelosti ili djelomično bez odgovarajućeg navođenja. Izvornost rukopisa poslanih u časopisu može se provjeriti pomoću softwarea protiv plagijarizma.

Plagijarizam pogrešno predstavlja ideje, riječi i druge kreativne izraze kao vlastite. Plagijarizam predstavlja kršenje zakona o autorskim pravima.

Plagijarizam se pojavljuje u raznim oblicima:

Kopiranje tačnog sadržaja iz drugog izvora.

Namjerno koristeći dijelove rada drugog autora.

Kopiranje elemenata rada drugog autora, poput slika, tablica, jednadžbi ili ilustracija koje nisu općepoznate, ili kopiranje ili namjerno korištenje rečenica bez navođenja izvora.

Korištenje teksta preuzetog s Interneta.

Kopiranje ili preuzimanje slika, fotografija, slika ili dijagrama bez priznavanja izvora.

NAVOĐENJE AUTORSKIH IZVORA

Samoplagijarizam je povezano pitanje. U ovom dokumentu definiramo samoplagijarizam kao doslovnu ili gotovo doslovnu ponovnu upotrebu značajnih dijelova vlastitog autorskog djela bez navođenja originalnog izvora. Imajte na umu da se samoplagijarizam ne odnosi na publikacije temeljene na autorskom prethodno zaštićenom djelu (npr. pojavljivanje u zborniku konferencija) u kojem se izričito poziva na prethodnu publikaciju. Takva ponovna upotreba ne zahtjeva navode da pokaže ponovo upotrijebljeni tekst, ali zahtjeva navođenje izvora.

SLUČAJNO ILI NENAMJERNO

Možda i ne znaju da plagiraju. Autor je odgovoran da razumije razliku između citiranja i parafraziranja, kao i pravilan način navođenja materijala.

OČIGLEDNOST

Ovdje su autori veoma svjesni da plagiraju. Namjereno korištenje tuđih ideja ili djela bez odgovarajućeg priznanja je plagijat. To uključuje predavanje posuđenih ili kupljenih istraživačkih radova kao vlastitih.

LIČNO

Predavanje istog seminarskog rada (ili u osnovi istog rada) za dva kursa bez odobrenja instruktora je plagijarizam.